Praca zdalna a bóle pleców - zawalcz o zdrowy kręgosłup w dobie pandemii!

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wiele osób na własnej skórze przekonało się, czym jest zdalna praca. Możliwość wykonywania służbowych obowiązków z domu to niewątpliwie wygodne rozwiązanie. Ma ono jednak pewną wadę - długie siedzenie przed komputerem znacznie obciąża kręgosłup, powodując tym samym dyskomfort. Czy można temu zapobiec? Co zrobić, kiedy dokuczliwy ból przeszkadza w codziennych obowiązkach?

Dlaczego bolą plecy?

Na budowę kręgosłupa składają się kręgi połączone ze sobą za pomocą krążka międzykręgowego, zwanego potocznie dyskiem. Jedną z jego głównych składowych jest jądro miażdżyste z dużą zawartością wody. W zależności od tego, jaką pozycję przyjmujesz, siły o określonej wielkości powodują przeciążenia. Długotrwałe poddawanie się im powoduje ucisk na nerwy skutkujący nieprzyjemnym bólem. Skrajne zaniedbanie może się zakończyć nawet uszkodzeniem kręgów.

Dlaczego siedzący tryb życia negatywnie wpływa na kręgosłup?

Ból kręgosłupa wywołany siedzącym trybem życia skupia się głównie na odcinku lędźwiowym. Kiedy siedzisz, na dodatek przygarbiony, nacisk na kręgi zwiększa się nawet kilkukrotnie w porównaniu do sytuacji, gdy nie obciążasz kręgosłupa.

Dlatego najważniejsza rada na temat tego, jak dbać o zdrowy kręgosłup, brzmi: zachowuj odpowiednią postawę zarówno, kiedy stoisz, jak i w trakcie siedzenia! Dzięki temu unikniesz przeciążeń, które w dłuższej perspektywie mogłyby doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych, zapalenia stawów czy uszkodzenia nerwów. Jeśli ból staje się dokuczliwy i uniemożliwia przemieszczanie, należy udać się do specjalisty.

Skuteczne metody na walkę z bólem kręgosłupa!

Ból pleców nie należy do przyjemnych zjawisk. Warto więc zacząć działać, kiedy tylko się pojawi, a jeszcze lepiej - zapobiegać mu. Wydaje się, że kiedy bolą plecy, należy dużo leżeć, jest jednak zupełnie odwrotnie. Regularny trening mięśni pozwala długo cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Jak to robić, kiedy lwią część czasu pochłania zdalna, siedząca praca?

Kiedy tylko możesz, rób przerwy na lekkie ćwiczenia!

Plusem pracy w domu jest to, że przez większość czasu nikt nas nie obserwuje. Nawet jeśli Twoja praca wiąże się ze spotkaniami online, nic nie stoi na przeszkodzie, by od czasu do czasu wstać od komputera choćby po szklankę wody. Nawet minuta rozciągania wpłynie pozytywnie na stan kręgosłupa. Jeżeli masz komfort polegający na wyborze godzin, w których pracujesz, postaw na cogodzinne, krótkie przerwy, w trakcie których zrobisz kilka przysiadów, pompek, skłonów albo wyjdziesz na kilkuminutowy spacer.

Zwiększ dawkę ruchu podczas codziennych aktywności

Dlaczego wszyscy dookoła nieustannie przekonują do tego, by wysiadać przystanek wcześniej, w miarę możliwości chodzić do pracy na piechotę, a zamiast windy wybierać schody? Bo dobrze wiedzą, o czym mówią i mają rację! Taka dodatkowa dawka ruchu dobrze wpływa kondycję, sprzyja redukcji masy ciała (której nadmiar również prowadzi do przeciążeń) oraz przynosi ulgę bolącym plecom.

Wybierz się na leczniczy masaż

Masaż to doskonała metoda na rozluźnienie spiętych, przeciążonych i osłabionych mięśni. Jeżeli pracujesz zdalnie, regularne masaże i pomogą w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa Czasem jednak masaż relaksacyjny to za mało. Jeżeli kręgosłup został nadmiernie obciążony, może wymagać masażu leczniczego, który wzmocni mięśnie i przygotuje je na przyjmowanie dalszych obciążeń.

Wypróbuj terapię dedykowaną zdrowym plecom

Dobrym rozwiązaniem na zniwelowanie bólu pleców jest terapia manualna kręgosłupa. W przeciwieństwie do masażu nie skupia się ona na skutkach, lecz na przyczynie bólu. Polega na wstępnym rozgrzaniu mięśni, a następnie uciskaniu konkretnych partii pleców, aby skorygować nieprawidłowości wywołane przez wcześniejsze przeciążenia.

Pamiętaj, że żadna pozycja siedząca nie jest idealna. Nasz kręgosłup został stworzony po to, by przenosić obciążenia, a nie im ulegać. Dlatego wykorzystuj każdą okazję, by złapać odrobinę ruchu!