Jak dbać o kondycję w czasie pandemii

Pandemia przewróciła życie większości z nas do góry nogami. Musimy wybierać między komfortem a bezpieczeństwem. Z tego względu najczęściej ograniczamy wychodzenie z domu. Poza tym nie mamy zbyt wielu okazji do opuszczenia mieszkania - przeważnie kończy się na wyjściu do pracy i zrobieniu niezbędnych zakupów. Długotrwałe prowadzenie takiego trybu życia sprawia, że nasza kondycja ulega znacznemu pogorszeniu. Czy możemy coś z tym zrobić?

Czy zamknięte siłownie muszą oznaczać spadek kondycji?

W wyniku tymczasowego zamknięcia siłowni wiele osób szuka każdej dostępnej alternatywy dla zachowania kondycji ciała i ducha. Jedni stworzyli miejsce do ćwiczeń we własnym domu, inni natomiast wybierają gimnastykę na świeżym powietrzu. Czy oprócz tego możemy robić coś jeszcze, aby lepiej o siebie zadbać?

Istnieje prosty sposób, aby poprawić kondycję nawet w dobie pandemii. Siłownie są zamknięte, ale drzwi gabinetów medycznych dalej pozostają otwarte. Właśnie tam można poddać się specjalistycznym zabiegom stanowiącym uzupełnienie codziennych aktywności. Należą do nich masaże oraz miła dla ciała i ducha akupunktura, które jeszcze bardziej pobudzą do pracy układ krwionośny i zminimalizują ból. To dobry sposób na wzmocnienie mięśni, ujędrnienie skóry oraz wyciszenie organizmu.

Rodzaje masaży oraz ich przeznaczenie

Masaż może przybierać różne formy w zależności od potrzeb. Wzmacniający rozgrzeje całe ciało, poprawi krążenie krwi i przyspieszy przemianę materii. Zlikwiduje też napięcie powstałe w wyniku zasiedzenia, zaś rozbudzone mięśnie zostaną przygotowane na dalszy wysiłek, na przykład wykonanie domowych obowiązków.

Masaż relaksacyjny natomiast przynosi ulgę skołatanym nerwom. Pozwala się odprężyć i wyciszyć. To idealne rozwiązanie dla osób, które żyją w biegu, a z każdym dniem ich poziom stresu się podnosi. Taki codzienny pośpiech prowadzi do problemów natury psychologicznej - stajemy się drażliwi, niecierpliwi, rozchwiani emocjonalnie i nerwowi. Każdy, kto dostrzega u siebie podobne symptomy, powinien zatrzymać się na moment i pozwolić sobie na chwilę odpoczynku. W ten sposób zwiększamy wydajność - nawet półgodzinna, relaksacyjna przerwa między kolejnymi zajęciami sprawia, że możemy osiągać znacznie lepsze wyniki, niż gdybyśmy te same czynności wykonywali bez chwili wytchnienia.

Taki relaksacyjny masaż ma jeszcze jedną zaletę. Kiedy pogoda za oknem zachęca jedynie do spania, zaczyna nam brakować motywacji do wychodzenia z domu. Po podjęciu decyzji o wizycie w gabinecie jesteśmy zmuszeni, by opuścić ciepłe, wygodne łóżko i wyjść z domu. A gdy już poddamy się regeneracyjnej sesji, nagle znajdujemy siłę na zrobienie zakupów, załatwienie spraw urzędowych, a energii wystarcza, by trasę do domu pokonać na piechotę i to okrężną drogą! Wszystko to za sprawą endorfin, które są uwalniane przez organizm podczas przyjemnego zabiegu i wpływają na samopoczucie jeszcze długi czas po jego zakończeniu.

Masaż leczniczy - dla kogo jest przeznaczony?

Kolejną formą zabiegu jest masaż leczniczy, stosowany przede wszystkim w przypadku pacjentów zmagających się z problemami układu kostno-stawowego. Celowo nie mówimy tu o samym kręgosłupie, ponieważ istnieje wiele schorzeń, które powodują nadwyrężenie mięśni. Osoby prowadzące siedzący tryb życia lub wręcz przeciwnie - ciężko pracujące fizycznie - są narażone na przeciążenia oraz wady postawy.

Zadaniem takiego masażu jest skuteczne rozluźnienie mięśni. Przybiera on inną formę, niż masaż relaksacyjny, ponieważ skupia się na rozwiązaniu obecnego problemu, wzmocnieniu obciążonych partii i zapobieganiu kolejnym niedogodnościom w postaci skurczów czy silnego bólu. To również nieodłączny element terapii osób, które w przeszłości przeszły zabiegi medyczne i skupiają się na trwałym powrocie do zdrowia. Czas trwania i nacisk dobierane są indywidualnie, dlatego nie trzeba obawiać się dyskomfortu. Mimo iż celem masażu leczniczego nie jest relaks sam w sobie, stanowi on pozytywny efekt uboczny.

Co należy wiedzieć o masażu leczniczym, zanim udamy się do gabinetu?

Gabinety medyczne, które specjalizują się w leczniczych masażach oraz innych terapiach pomagających przywrócić naturalną równowagę w organizmie, przed każdym zabiegiem przeprowadzają profesjonalny wywiad medyczny. To wtedy należy uprzedzić lekarza o wszelkich chorobach, które mogą stanowić przeciwwskazanie do leczenia daną terapią. Dopiero po zebraniu wszystkich informacji specjalista dobierze indywidualną formę działania.