Ozonoterapia - potęga tkwi w naturze

Zwalczanie infekcji bakteryjnych, wyniszczenie organizmu antybiotykami czy skuteczna profilaktyka przeciwnowotworowa to zagadnienia, z którymi związany jest zabieg zwany ozonoterapią. Gdy tradycyjna medycyna nie daje zadowalających efektów,  naprzeciw wychodzi innowacyjna metoda leczenia – ozonoterapia. 

Ozon to wysokoenergetyczna odmiana tlenu, która została odkryta w XIX wieku. Ten składnik naszej atmosfery jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycyny. Ozonoterapia to alternatywny sposób stosowany w lecznictwie. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania. 

Zastosowanie  ozonoterapii

Ozonoterapia jest niezwykle skutecznym środkiem przeciw infekcjom bakteryjnym oraz grzybiczym, kiedy zawiodą inne środki medycyny tradycyjnej. Przychodzi również z pomocą pacjentom cierpiącym na stany zapalne skóry, trudno gojące się rany, poparzenia, owrzodzenia, a nawet odleżyny. Natlenia krew oraz stymuluje jej krążenie, co wpływa na dalszą poprawę samopoczucia u osób z osłabionym systemem odpornościowym.

Udowodniono zadziwiająco wysoką skuteczność tego zabiegu w zakresie leczenia cukrzycy, zaburzeń krążenia oraz usuwania zmian miażdżycowych. Co ciekawe, jest on nieoceniony w walce z migreną, czyli dolegliwością, na którą wciąż medycyna konwencjonalna nie znajduje odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że ozonoterapia wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Uniwersalne zastosowanie kwalifikuje tę metodę jako jeden z najbardziej efektywnych zabiegów przeciw chorobom cywilizacyjnym.

Potwierdzenie w historii

Zastosowanie ozonu w medycynie rozpoczęło się już w czasie II wojny światowej, kiedy lekarze zwrócili uwagę na jego wybitne właściwości bakteriobójcze. Ozon wtedy stosowano jedynie zewnętrznie w postaci gazu i wody nasyconej ozonem, którymi leczono rany. Trudno nawet policzyć ile ludzkich istnień, udało się uratować nawet przy takich ograniczonych możliwościach zastosowania ozonu.

Prawdziwa era rozwoju zastosowania ozonu w medycynie nastąpiła dopiero wtedy, kiedy udało się otrzymać go po dostępnej cenie w warunkach szpitalnych, a później i w gabinetach. Najpierw lekarze zwrócili uwagę na już uznane bakterio- grzybo- i wirusobójcze właściwości ozonu. Właśnie dzięki temu ozon zaczęto stosować do sterylizacji urządzeń medycznych i oczyszczania wody pitnej, jako środka, który podobnie jak tlen nie ma działań ubocznych na organizm człowieka.

Na czym polega ozonoterapia?

W czym tkwi sekret tej metody? Wszystko dzięki temu, że zabieg ozonoterapii dociera do najbardziej oddalonych tkanek, które ulegają stopniowej odbudowie. Mało tego, poprawia warunki krążenia krwi w naczyniach. W celach medycznych używa się 5% ozonu oraz 95% tlenu. Główną zaletą jest fakt, że to w pełni naturalny sposób, tym samym nie powoduje skutków ubocznych. Ozonoterapię uważa się aktualnie za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia na świecie.

Jak wygląda zabieg?

Ozonoterapia jest bezinwazyjną metodą leczenia. Podczas zabiegu ozon, a dokładnie: ozonowana sól fizjologiczna, podawany jest dożylnie. Czas trwania zabiegu to około 30 minut. Efekt kuracji dostrzegalny jest już po pierwszej sesji. 

Kto powinien zastosować ozonoterapię?

Ozonoterapia skutecznie pomaga w następujących przypadkach:

  • kłopoty z gojeniem się ran, odleżyny,
  • ropne zmiany na skórze (np. czyraki, trądzik),
  • niedokrwienie kończyn (jako efekt miażdżycy),
  • choroby oczu,
  • zakażenia wirusowe (np. WZW) i grzybica,
  • niedostateczne ukrwienie mózgu i serca,
  • kłopoty z pamięcią, stany osłabienia, bóle głowy i migreny,
  • zapalenie pęcherza moczowego,
  • osteoporoza, stwardnienie rozsiane, przetoki,
  • Ozonoterapia daje pacjentowi szeroki wybór techniki podania potrzebnej dawki.


Gdzie poddać się ozonoterapii?

Należy pamiętać – niezbędnym warunkiem skutecznej ozonoterapii jest zastosowanie nowoczesnych medycznych urządzeń przy kontroli zabiegów przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza.